Beslut från Skatteverket: Moms på parkeringsplatser och garageplatser
Från och med 1 oktober 2026 omfattas alla våra parkeringsplatser och garageplatser av 25 procent moms.
Skatteverket har beslutat i ett nytt ställningstagande att alla parkeringsplatser ska beskattas. De nya reglerna innebär att alla parkeringsplatser och garageplatser med egna avtal, separat från bostadsavtalet, ska beläggas med moms. Det här är ett beslut från Skatteverket som gäller alla hyresvärdar i Sverige.
Vad innebär det för dig som hyresgäst?
De nya reglerna omfattar alla typer av parkeringslösningar. Samtliga avtal för garage och parkeringsplatser kommer att behöva ersättas med uppdaterade avtal där moms ingår.
Du som hyr garage hos oss (och som inte har moms pålagt) kommer att få information först eftersom dessa avtal har nio månaders uppsägningstid (för oss som hyresvärd, tre månader gäller om du som hyresgäst själv säger upp avtalet). Vi kommer att skicka ett uppdaterat avtal under januari via Mina sidor. Du signerar det med BankID och behöver därmed inte göra något mer.
Samma process kommer ske för dig som hyr en parkeringsplats och inte betalar moms, men en under våren.
Moms på garage och parkeringar kommer att börja tas ut först från den 1 oktober 2026.
Frågor och svar:
Hur påverkas jag som hyresgäst?
Om du idag inte betalar moms för din parkeringsplats eller ditt garage kommer det läggas 25 procent moms på din hyra från och med 1 oktober 2026.
Hur vet jag om jag redan betalar moms?
På din hyresavi kan du se om din plats redan är momsbelagd.
Påverkas jag om jag redan betalar moms?
Nej. Om din plats redan är momsbelagd förändras ingenting, och du behöver inte signera något uppdaterat avtal.
Varför görs den här ändringen?
Skatteverket har beslutat att uthyrning av parkeringsplatser och garageplatser ska ses som en egen tjänst – inte som en del av bostadshyran. Därför måste hyresvärdar lägga på 25 % moms. Beslutet gäller i hela Sverige. Och följer EU’s direktiv som gäller i alla medlemsländer.
Kan man se det som en hyreshöjning från KBAB?
Nej. Det är inte en vanlig hyreshöjning utan ett beslut från Skatteverket. De här pengarna kommer gå till skatteverket och inte till KBAB.
Hur mycket dyrare blir min parkering?
Exempel:
– En plats som kostar 348 kr/mån kostar 435 kr/mån efter 1 oktober 2026.
– Ett garage som kostar 604 kr/mån kostar 755 kr/mån efter 1 oktober 2026.
Från när kommer jag att börja betala moms?
Från och med 1 oktober 2026.
Vad är det som uppdateras i mitt avtal?
I avtalet sker ett tillägg kring moms. I övrigt är det ingen förändring i avtalet.
Vad händer nu?
Du som har en garageplats och inte betalar moms, kommer under januari att få information och ett uppdaterat avtal att signera på Mina sidor. När du signerat det så behöver du inte göra mer.
Samma process kommer ske för dig som hyr en parkeringsplats och inte betalar moms, men en under våren.
Kostnaden för din parkeringsplats med moms kommer att framgå på din hyresavi för oktober 2026.
Vad gör jag om jag inte har BankID?
Om du inte har möjlighet att signera det uppdaterade avtalet digitalt så tar du kontakt med uthyrningen så hjälper vi dig genom att du får ett uppdaterat avtal att signera på papper.